Cilvēki mums bieži vaicā, kāpēc ar videoreģistratoriem drīkst filmēt, ja tie arī ieraksta notiekošo uz ceļiem un ielām, proti, publiskās vietās. Tajā pašā laikā statisku videokameru uzstādīšana, kas novēro publisko telpu privātās interesēs, tiek uzskatīta par nesamērīgu.
Jāsāk ar to, ka personas datu apstrādes veikšana ar videoreģistratoru starpniecību ceļu satiksmē tieši atrodama likumā.[1] Videoreģistratori automašīnās tiek lietoti galvenokārt tāpēc, lai iegūtu pierādījumus. Respektīvi, tie paredzēti, lai fiksētu ceļu satiksmes negadījumus vai citus notikumus, kuros var tikt bojāts transportlīdzeklis vai ciestu ceļu satiksmes dalībnieki. Ieraksti palīdz arī izvērtēt uzvedību satiksmē un, ja nepieciešams, kalpo kā pierādījums, lai aizstāvētu savas intereses. Videoreģistratori parasti filmē kustībā, un to darbības mērķis nav tieši saistīts ar citu cilvēku novērošanu, bet ar situācijas fiksāciju. Līdz ar to atšķirībā no statiskām kamerām videoreģistratori netiek izmantoti ilgstošai citu cilvēku novērošanai vai uzraudzīšanai vienā teritorijā.
Jāņem vērā, ka, ja ar videoreģistratoru iegūtie ieraksti tiek nodoti citām personām, to izmantošana vairs netiek uzskatīta par veiktu personiskām vajadzībām. Šādā gadījumā datu tālākai apstrādei jābūt pamatotai ar atbilstošu tiesisko pamatu un tai jāatbilst datu apstrādes principiem. Vienlaikus jānodrošina cilvēku, kuru dati tiek apstrādāti, tiesības — piemēram, tiesības saņemt informāciju par datu apstrādes mērķiem, par to, kam dati tiek nodoti u.c. Šo nosacījumu izpilde jānodrošina cilvēkam, kas ievācis datus ar videoreģistratoru (pārzinim).
Dažkārt videoreģistratora ierakstus ir nepieciešams nodot tiesībsargājošām iestādēm. Šādās situācijās tas ir atbilstoši Datu regulai. Tas attiecas uz gadījumiem, kad dati tiek nodoti savu vai citu cilvēku likumīgo interešu aizstāvībai. Tāpat tas ir pieļaujams, ja ierakstu oficiāli pieprasa atbildīgās institūcijas.[2]
Būsim pateicīgi, ja skaidrojuma kvalitātes novērtēšanas nolūkos aizpildīsiet šo aptauju - https://www.visidati.lv/aptauja/10413182/
[1] Fizisko personu datu apstrādes likuma 36. panta pirmā daļa
[2] Vairāk aicinām lasīt Inspekcijas sagatavotajā skaidrojumā #DVIskaidro: Personiskām vajadzībām iegūts ieraksts. Vai to drīkst izmantot citiem mērķiem? (pieejams: https://www.dvi.gov.lv/lv/jaunums/dviskaidro-personiskam-vajadzibam-ieguts-ieraksts-vai-drikst-izmantot-citiem-merkiem)