#dviskaidro
online dating sskaidro

Nav noslēpums, ka mūsdienās visbiežāk otrās pusītes meklējumi notiek tiešsaistē, izmantojot iepazīšanās lietotnes un portālus vai izmantojot ierastās sociālās tīklošanas vietnes. Lai arī, raisoties sarunām, ir vēlme iepazīstināt ar sevi pēc iespējas detalizētāk, mums nekad līdz galam nevar būt zināmi šī svešā cilvēka nodomi un motīvi sarakstei. Tamdēļ šonedēļ skaidrosim, kā nenonākt neērtās situācijās, iepazīstoties internetā.  

Ik pa laikam cilvēki ziņo Datu valsts inspekcijai, ka viņu personīgā informācija ir izplatīta un nonākusi tur, kur tai nevajadzētu būt. Visbiežāk dzirdam par personas datu izmantošana pret pašu sūtītāju, kad internetā iepazītais sarunu biedrs ir publicējis saņemtās fotogrāfijas, tālruņa numuru, raksturojumu un pat izveidojis viltus profilu ar konkrētās personas vai citas personas vārdu (identitātes zādzība). Tāpat bieži vien datus izmanto krāpnieciskos nolūkos vai notiek datu noplūde, kad dati publicēti kādā it kā slēgtā vietnē, bet vēlāk kļuvuši pieejami visiem. Cilvēki arī bieži vien paši neapzinīgi publicē pārāk privātu informāciju, neizvērtējot vietnes vai lietotnes drošumu.

Varētu šķist, ka nevajadzētu uzķerties uz “Nigērijas prinčiem”, kas uzdodas par to, kas patiesībā nav, un visticamāk uzrunā jūs ar nodomu apkrāpt, tomēr nav pat jāskatās ārpus mūsu valsts robežām, jo šādi “labvēļi” atrodami arī tepat.

Iepazīstoties internetā, cilvēki bieži vien izpauž savus datus, neapdomājot iespējamās sekas, piemēram, nesen uzsāktas sarunas laikā jau atklāj savu dzīvesvietas adresi, tālruņa numuru un sūta privāta rakstura fotogrāfijas. Daudzi domā, ka jauniegūtā paziņas nodomi ir tikpat tīri kā pašu un paļaujas uz svešinieka godprātību, tādējādi atklājot vairāk, nekā parasti atklātu cilvēkiem, kurus tikko ir iepazinuši klātienē. Šāda uzvedība bieži vien ir pamatota ar vēlmi radīt pēc iespējas labāku pirmo iespaidu, neņemot vērā potenciālos riskus. Baidoties no iespējama atraidījuma, cilvēki var kļūt pārāk “caurspīdīgi”, atklājot detalizētu personisku informāciju, kas var radīt nevēlamas sekas.

Neskatoties uz to, ka nav tādu rakstisku noteikumu, kā “iepazīties pareizi”, katram ir jāapzinās, ka pats atbild par pasniegto informāciju. Un vienmēr jāatceras, ka mēs nevaram būt droši par otra cilvēka nolūkiem.

Kādi ir riski, izpaužot privātu informāciju par sevi?

Protams, jārēķinās, ka tikko tīmeklī satiktā persona ieraduma pēc var nodot informāciju, ar kuru dalījāties, saviem draugiem vai citiem tuviniekiem, taču, mainoties situācijai, piemēram, attiecībām tomēr neizdodoties vai vēlāk šķiroties, otra persona var šantāžas, atriebības vai kādu citu nelabvēlīgu nolūku vadīta jūsu fotogrāfijas vai citu informāciju nopludināt internetā. Kaitējumu jums var nodarīt arī dalīšanās tikai ar savu telefona numuru. Katra jauna informācijas kopa, ko sniegsiet svešiniekiem, apdraudējumu tikai palielinās. Aplūkosim konkrētas situācijas!

Situācija Nr. 1.  Nupat iepazītais svešinieks izveidojis viltus profilu iepazīšanās portālā ar jūsu telefona numuru, fotogrāfiju, kurā skaidri redzama jūsu seja, un aprakstu par jūsu mīļākajām atpūtas vietām.

Situācija Nr. 2. Nupat iepazītais svešinieks no sava viltus profila izveidojis publisku ierakstu kādā populārā sociālās tīklošanas vietnē, iekļaujot jūsu personības aprakstu, neminot vārdu, bet pievienojot arī jūsu iepriekš sūtītās intīma rakstura fotogrāfijas.

Ko tad iesākt, ja mani personas dati ir publicēti tīmeklī?

Pirmais solis būtu vērsties pie publikācijas autora (ja iespējams) ar lūgumu datus izdzēst. Otrais solis - ir jāvēršas pie tīmekļa vietnes administrācijas. Ja datu dzēšana netiek īstenota viena mēneša laikā no pieprasījuma izteikšanas vai saņemts atteikums datus dzēst, ar sūdzību varat vērsties Datu valsts inspekcijā. [1]  Savukārt, ja informācija publicēta vai to draud publicēt šantāžas, izspiešanas vai pornogrāfiska rakstura nolūkos, ir jāvēršas Valsts policijā. [2]

Ņemot vērā, ka internets neaizmirst (vai aizmirst ļoti negribīgi), daudz vieglāk tomēr ir nesniegt šādu informāciju, nekā to pēc tam izdzēst no publiskās vides un citu cilvēku viedierīcēm.

Ko darīt, lai nenonāktu šādās nepatīkamās situācijās iepazīšanās laikā?

Atcerēties, ka tikko internetā sastaptā persona patiesībā ir pilnīgs svešinieks, un nav arī pilnīgas pārliecības, ka persona ir tā, par ko uzdodas (slēpjas zem cita vārda, izmanto citu fizisku personu fotoattēlus), ir svarīgi rūpīgi pārdomāt savas privātās informācijas izpaušanu – gan par savu dzīvesvietu, ikdienas gaitām (cikos un kādā atrašanās vietā veic ikvakara skrējienu), naudas līdzekļiem, bet, jo īpaši, atturēties no intīma rakstura fotogrāfiju sūtīšanas.

Atceries! Tavas “pikantās” bildes var nonākt tīmeklī, un tu droši vien negribēsi, lai tās redz tava mamma!

Daži ieteikumi, kā nekļūt par ļaundaru upuri

  • Jāvērtē, vai minētās informācijas sniegšana ir brīvprātīga vai tā tiek pieprasīta steidzami, uzspiežot sniegt atbildi. Ja jūtat spiedienu, šis ir “sarkanais karogs”! Uzmanieties un izvērtējiet, vai personas motīvi tomēr nav kas vairāk kā vienkārša iepazīšanās.
  • Privātu informāciju sniedziet nevis spontāni, bet pārdomāti.
  • Ja vēlaties dalīties ar privātāku informāciju, labāk to dariet, tiekoties “aci pret aci”.  
  • Pievērsiet uzmanību arī informācijai, kuru publicējat savā lietotāja kontā. Ņemiet  vērā, ka tai piekļūst vēl lielāks personu skaits, nekā sūtot šādu informāciju privāti.
  • Uzmanieties no steidzīgas pārvilināšanas uz citu saziņas lietotni, it kā veiksmīgākas komunikācijas nolūkos.

Jāizvērtē, vai vēlamies, ka jebkurš “garāmgājējs” un pat pazīstamas personas redzēs mūsu fotogrāfijas, ar kurām vēlamies pievilināt potenciālo otro pusīti, un informāciju, kuru par sevi sniedzam. Tāpat atcerieties, ka lietotnē vai portālā, kas neievēro drošības pasākumus, iekļautie  dati var noplūst un nonākt to rokās, kam tie nav domāti.


Būsim pateicīgi, ja skaidrojuma kvalitātes novērtēšanas nolūkos aizpildīsiet šo aptauju - https://www.visidati.lv/aptauja/2103231148/.

 

Informatīvās atsauces:

[1] Skaidrojums par datu subjekta tiesību īstenošanu: #DVIskaidro “Kā īstenot datu subjekta tiesības vēršoties pie pārziņa?

[2] https://www.vp.gov.lv/lv/ka-zinot-policijai

 

 

 

Tavi dati - Tava drošība
Vectēvs un Datiņš
Lietotnes un tavi dati